Prírodné
materiály

Projekty drevodomov sme navrhnli tak, aby ich bolo možné realizovať v konštrukčných skladbách s použitím prírodných izolačných materiálov z drevovlákna, konope, ľanu, ovčej vlny, korku, slamy a hlinených panelov a omietok. 

Prírodné izolácie sú z obnoviteľných zdrojov, sú nízko energeticky náročné pri výrobe, sú schopné regulovať vlhkosť a zlepšovať tak kvalitu vzduchu v interiéri. Majú vysokú akumulačnú schopnosť, výborné akustické vlastnosti a ich veľkou výhodou je aj, že sú recyklovateľné.

Drevovlákno

Drevovlákno

Konope a ľan

Konope a ľan

Hlina

Hlina

Ovčia vlna

Ovčia vlna

Izolujú, šetria a chránia klímu

Vytvárajú
zdravé bývanie

Umožňujú výstavbu domov, ktoré dokážu „dýchať“. Pozitívne ovplyvňujú kvalitu vnútornej klímy aj pre ľudí s rôznymi dýchacími ťažkosťami a alergiami.

Chránia pred
letným prehrievaním

Vďaka vysokej objemovej hmotnosti a nízkej tepelnej vodivosti účinne chránia konštrukcie pred letným prehrievaním. Spomaľujú prechod tepla do interiéru o niekoľko hodín.

Výrazně znižujú
náklady na bývanie

Dobrá tepelná izolácia šetrí energiu na vykurovanie a chladenie domu. 

Náklady na bývanie sa tak môžu pohybovať v desiatkach eur.

Majú pozitívnu
bilanciu CO2

Materiály, ktorých primárnu surovinu pri výrobe tvorí drevo, konopa, slama, ovčia vlna, prípadne hlina, pohltia z nášho ovzdušia viac CO2 ako sa vyprodukuje pri ich výrobe.

Drevovláknité
izolácie

Drevovláknité izolácie

Základnou surovinou na výrobu drevovláknitých tepelných izolácií je drevná hmota ihličnatého dreva.

Drevovláknité izolácie vytvárajú zdravú mikroklímu vďaka otvorenej difúzii a regulácii vlhkosti. Poskytujú dokonalú ochranu proti chladu v zime a horúčave v lete. Vďaka vynikajúcim akustickým vlastnostiam chránia pred hlukom.

Konopné
izolácie

Konopné izolácie

Konopná izolácia patrí medzi najekologickejšie izolačné materiály. Vyrába sa z rýchlorastúcej jednoročnej rastliny konopy siatej.

Jedná sa o vysoko paropriepustný (difúzne otvorený) materiál, ktorý zabezpečuje vysokú ochranu voči chladu v zime a zabraňuje prehrievaniu v lete. Konopné vlákno výborne reguluje vlhkosť bez toho, aby sa narušili jeho tepelnotechnické vlastnosti.

Ovčia
vlna

Ovčia vlna

Strihá sa 2 x ročne a patrí medzi trvalo udržateľné materiály. Na ochranu pred škodcami a negatívnymi vonkajšími vplyvmi sa používa inovatívna technológia, tzv. ionizačná metóda – Ionic Protect, ktorá je šetrná k životnému prostrediu. Vlnené vlákna sú takto ošetrené pomocou plazmového iónu, bez použitia biocídov.

Najväčšou prednosťou ovčej vlny sú jej tepelné a akustické vlastnosti, ale aj priestorové čistenie vzduchu.

Pri výrobe izolácie sa používa len ovčia vlna najvyššej kvality. Produkty sú označená certifikátom NATUREPLUS®, ktorý deklaruje zdravotnú nezávadnosť, ekologickú výrobu a zabezpečenie trvalo udržateľných princípov.

Slamený
systém

Slamený systém

Slama je stavebný materiál, ktorý je ľahko dostupný, dokonale recyklovateľný, organický a rozložiteľný. Najčistejšia pestovaná slama je 100 % BIO produkt, ktorý v sebe ukrýva všetky výhody a prednosti tepelno-izolačného materiálu na najvyššej úrovni.

Domy z dreva a slamy dnes predstavujú veľký potenciál pre výstavbu zelených budov s nulovou uhlíkovou stopou. Znižujú nielen dopyt po energii použitej na výrobu nových materiálov, ale aj spotrebu energie, ktorá je potrebná na vykurovanie alebo chladenie budov.

Hlinený
systém

Hlinený systém

Hlinená omietka je zdravšou alternatívou voči klasickým sadrovým alebo cementovým omietkam. Použitie je vhodné aj do priestorov s vyššou vlhkosťou vzduchu.

Hlinená nepálená tehla vyrábaná tradičným spôsobom. Hlinené tehly sú stavebným materiálom, ktorý je priateľský k životnému prostrediu. Vynikajúco akumulujú teplo a zabezpečujú dlhodobú tepelnú zotrvačnosť. 

Hlinený panel poskytuje vynikajúcu vnútornú klímu a reguluje vlhkosť. Nahrádza sadrokartónové dosky na vnútornej strane obvodových stien, na opláštenie priečok, zavesených stropov a podkrovia.

Ľanové a jutové
izolácie

Ľanové a jutové izolácie

Ekologické prírodné materiály na rastlinnej báze, z ľanových a jutových vlákien, ktoré sú viac než plnohodnotnou náhradou bežne používaných izolácií nakoľko poskytuje vyššiu pridanú hodnotu z hľadiska tepelno-technických parametrov. Vďaka svojmu prírodnému pôvodu a relatívne malej zabudovanej energii nie sú záťažou pre životné prostredie a sú plne recyklovateľné.

Neobsahujú žiadne zdraviu škodlivé látky, nedráždia pokožku ani dýchacie ústrojenstvo. Sú príjemné na dotyk.

Vďaka prírodným vláknam májú ľanové a jutové izolácie pomerne veľkú difúznu priestupnosť. Odvádzajú tak vlhkosť mimo interiéru a zaisťujú príjemnú vnútornú klímu. Sú vhodné do difúzne otvorených konštrukčných skladieb.

Certifikácia
je samozrejmosťou

Všetky prírodné izolačné materiály používané v konštrukčných skladbách majú certifikáty CE a ETA, technické listy s potrebnými parametrami. Využitie prírodných izolácií vo výstavbe nemôžeme preto považovať za experimentovanie.

Preukázateľne dokážu ochrániť pred prehrievaním obytné podkrovia budov viac ako bežne používané izolačné materiály. Vďačia za to hlavne svojej objemovej hmotnosti a prírodným vláknam, ktoré fungujú inak ako vlákna syntetické.

Certifikácia je samozrejmosťou
Certifikácia je samozrejmosťouCertifikácia je samozrejmosťou

Konštrukcie
s použitím
drevoláknitej
izolácie

Pozrieť skladbu

Konštrukcie
s použitím
fúkanej slamenej
izolácie

Pozrieť skladbu

Konštrukcie
s použitím
konopnej
izolácie

Pozrieť skladbu

Konštrukcie
s použitím
izolácie z ovčej
vlny

Pozrieť skladbu