Prírodné
materiály
Projekty drevodomov sme navrhnli tak, aby ich bolo možné realizovať v konštrukčných skladbách s použitím prírodných izolačných materiálov z drevovlákna, konope, ľanu, ovčej vlny, korku, slamy a hlinených panelov a omietok.
Prírodné izolácie sú z obnoviteľných zdrojov, sú nízko energeticky náročné pri výrobe, sú schopné regulovať vlhkosť a zlepšovať tak kvalitu vzduchu v interiéri. Majú vysokú akumulačnú schopnosť, výborné akustické vlastnosti a ich veľkou výhodou je aj, že sú recyklovateľné.
Izolujú, šetria a chránia klímu
Vytvárajú
zdravé bývanie
Umožňujú výstavbu domov, ktoré dokážu „dýchať“. Pozitívne ovplyvňujú kvalitu vnútornej klímy aj pre ľudí s rôznymi dýchacími ťažkosťami a alergiami.
Chránia pred
letným prehrievaním
Vďaka vysokej objemovej hmotnosti a nízkej tepelnej vodivosti účinne chránia konštrukcie pred letným prehrievaním. Spomaľujú prechod tepla do interiéru o niekoľko hodín.
Výrazně znižujú
náklady na bývanie
Dobrá tepelná izolácia šetrí energiu na vykurovanie a chladenie domu.
Náklady na bývanie sa tak môžu pohybovať v desiatkach eur.
Majú pozitívnu
bilanciu CO2
Materiály, ktorých primárnu surovinu pri výrobe tvorí drevo, konopa, slama, ovčia vlna, prípadne hlina, pohltia z nášho ovzdušia viac CO2 ako sa vyprodukuje pri ich výrobe.
Drevovláknité
izolácie
Základnou surovinou na výrobu drevovláknitých tepelných izolácií je drevná hmota ihličnatého dreva.
Drevovláknité izolácie vytvárajú zdravú mikroklímu vďaka otvorenej difúzii a regulácii vlhkosti. Poskytujú dokonalú ochranu proti chladu v zime a horúčave v lete. Vďaka vynikajúcim akustickým vlastnostiam chránia pred hlukom.
Konopné
izolácie
Konopná izolácia patrí medzi najekologickejšie izolačné materiály. Vyrába sa z rýchlorastúcej jednoročnej rastliny konopy siatej.
Jedná sa o vysoko paropriepustný (difúzne otvorený) materiál, ktorý zabezpečuje vysokú ochranu voči chladu v zime a zabraňuje prehrievaniu v lete. Konopné vlákno výborne reguluje vlhkosť bez toho, aby sa narušili jeho tepelnotechnické vlastnosti.
Ovčia
vlna
Strihá sa 2 x ročne a patrí medzi trvalo udržateľné materiály. Na ochranu pred škodcami a negatívnymi vonkajšími vplyvmi sa používa inovatívna technológia, tzv. ionizačná metóda – Ionic Protect, ktorá je šetrná k životnému prostrediu. Vlnené vlákna sú takto ošetrené pomocou plazmového iónu, bez použitia biocídov.
Najväčšou prednosťou ovčej vlny sú jej tepelné a akustické vlastnosti, ale aj priestorové čistenie vzduchu.
Pri výrobe izolácie sa používa len ovčia vlna najvyššej kvality. Produkty sú označená certifikátom NATUREPLUS®, ktorý deklaruje zdravotnú nezávadnosť, ekologickú výrobu a zabezpečenie trvalo udržateľných princípov.
Slamený
systém
Slama je stavebný materiál, ktorý je ľahko dostupný, dokonale recyklovateľný, organický a rozložiteľný. Najčistejšia pestovaná slama je 100 % BIO produkt, ktorý v sebe ukrýva všetky výhody a prednosti tepelno-izolačného materiálu na najvyššej úrovni.
Domy z dreva a slamy dnes predstavujú veľký potenciál pre výstavbu zelených budov s nulovou uhlíkovou stopou. Znižujú nielen dopyt po energii použitej na výrobu nových materiálov, ale aj spotrebu energie, ktorá je potrebná na vykurovanie alebo chladenie budov.
Hlinený
systém
Hlinená omietka je zdravšou alternatívou voči klasickým sadrovým alebo cementovým omietkam. Použitie je vhodné aj do priestorov s vyššou vlhkosťou vzduchu.
Hlinená nepálená tehla vyrábaná tradičným spôsobom. Hlinené tehly sú stavebným materiálom, ktorý je priateľský k životnému prostrediu. Vynikajúco akumulujú teplo a zabezpečujú dlhodobú tepelnú zotrvačnosť.
Hlinený panel poskytuje vynikajúcu vnútornú klímu a reguluje vlhkosť. Nahrádza sadrokartónové dosky na vnútornej strane obvodových stien, na opláštenie priečok, zavesených stropov a podkrovia.
Ľanové a jutové
izolácie
Ekologické prírodné materiály na rastlinnej báze, z ľanových a jutových vlákien, ktoré sú viac než plnohodnotnou náhradou bežne používaných izolácií nakoľko poskytuje vyššiu pridanú hodnotu z hľadiska tepelno-technických parametrov. Vďaka svojmu prírodnému pôvodu a relatívne malej zabudovanej energii nie sú záťažou pre životné prostredie a sú plne recyklovateľné.
Neobsahujú žiadne zdraviu škodlivé látky, nedráždia pokožku ani dýchacie ústrojenstvo. Sú príjemné na dotyk.
Vďaka prírodným vláknam májú ľanové a jutové izolácie pomerne veľkú difúznu priestupnosť. Odvádzajú tak vlhkosť mimo interiéru a zaisťujú príjemnú vnútornú klímu. Sú vhodné do difúzne otvorených konštrukčných skladieb.
Certifikácia
je samozrejmosťou
Všetky prírodné izolačné materiály používané v konštrukčných skladbách majú certifikáty CE a ETA, technické listy s potrebnými parametrami. Využitie prírodných izolácií vo výstavbe nemôžeme preto považovať za experimentovanie.
Preukázateľne dokážu ochrániť pred prehrievaním obytné podkrovia budov viac ako bežne používané izolačné materiály. Vďačia za to hlavne svojej objemovej hmotnosti a prírodným vláknam, ktoré fungujú inak ako vlákna syntetické.